DE LA CRETĂ LA PARFUM

REGIA: MIHAI NIȚU / ASISTENT REGIE: MIHAELA MORARU

Așa cum sugerează și titlul ,,De la cretă la parfum” este un spectacol care pune în lumină procesul de devenire, inițiatic, pe care  fiecare dintre noi, inevitabil, îl parcurgem de la copilărie spre adolescență.
Copilul începe să  se confrunte cu responsabilități, cu situații pe care le simte ca fiind la limită. 
 
În centrul demersului nostru de a construi acest spectacol este nevoia noastră, a tuturor, de a păstra copilul ,,din interior”, plăcerea de a explora, curajul, puterea de a accepta, de a ierta, de a învăța, de a alege.  
Bazat pe un colaj de fragmente de texte adunate de întreaga echipă, spectacolul pune accentul pe cât de mult suntem rezultatul influenței oamenilor din jurul nostru și pe cât de mult contează ca relațiile din jur să fie sănătoase, în așa fel încât  să creștem armonios.
 
Spectacolul este susținut de grupa de actorie pentru adolescenți, coordonată de actorii Mihai Nițu și Mihaela Moraru.

Distribuția

Mara Bărbos

Evelin Bassetti

Ema Bîțu

Sidonia Maria Buta

Irina Bujor

Alexandra Ciobanu

Ileana Crăciun

Alin David Darius

Andreea Farcaș

Flora Antonia Găzdac

Maria-Gabriela Motreanu

Evelina Muntean-Grădinaru

Daria Nan

Carla Pop

Ania Roșca

Maia Vida Rațiu

Trailer

Informații utile

Data

27 ianuarie 2023, ora 19:00

Locație

Cinema Dacia

Preț bilet

Intrare liberă

Shopping Cart