Țara lui Gufi

REGIA: MIHAI NIȚU / ASISTENT REGIE: MIHAELA MORARU

ADAPTARE DUPĂ MATEI VIȘNIEC

“Ţara lui Gufi” este o ţară a orbilor, condusă de un văzător, Gufi, în preajma căruia se află un chior, Lulu, cu statut de clovn. Supuşii au fost obligaţi de suveran să nu vadă, acesta având intenţia pretins nobilă de a-i feri de deziluzii. Pentru a constrânge populaţia ţării la orbire, Gufi a desfiinţat culorile, acoperind printre altele picturile murale din palat cu o tencuială pământie.
 
Spectacolul este o parabolă a condiției omului nevoit să trăiască orbit de ideologia unui sistem totalitar. Gufi simbolizează forța istoriei care, nu de puține ori în ultimul secol, a încremenit într-un singur om, ce conduce individul la alienare, distrugându-i toate atributele umane.
 
Spectacolul este susținut de grupa de actorie pentru adulți, coordonată de actorul Mihai Nițu, asistat de actrița Mihaela Moraru.
 
Evenimentul este cu intrare liberă și se joacă în cadrul festivalului “ZILELE CLUJULUI”.

Distribuția

Ema Bîțu

Andreea Câmpean

Claudia Elkan
Patricia Garofița Ficior  
Denisa Golea
Dana Grigorovici

Antonia Lazăr
Viviana Maria Jichișan
Mihaela Moraru
Alexandru Neacșu
Dragoș Petrovan

Irina Solomon
Alexandra Tolan
Bogdan Vâjdea

Trailer

Informații utile

Data

19 mai 2023, ora 19:00

Locație

Cinema Dacia

Preț bilet

Intrare liberă

Shopping Cart